Strona główna · FAQ

FAQ31.10.2009. 17:16

Dlaczego trudno rozpoznać mukowiscydozę?

Objawy mukowiscydozy nie są charakterystyczne i dlatego zdarza się, że u dziecka może zostać mylnie rozpoznana inna choroba (np. celiakia, astma wczesnodziecięca, przewlekłe zapalenie oskrzeli). Objawy najczęściej dotyczą układu oddechowego i pokarmowego. Najwcześniejszym objawem może być niedrożność smółkowa, natomiast najczęstsze są zmiany w układzie oddechowym i one mają istotny wpływ na późniejsze życie dziecka. Najwcześniej mukowiscydoza jest rozpoznawana u dzieci, u których w rodzinnie stwierdzono tę chorobę. Ze względu na ryzyko urodzenia się chorego dziecka, każdy noworodek jest bardzo dokładnie diagnozowany.

FAQ31.10.2009. 17:12

Jaka jest długość życia chorych na mukowiscydozę?

Trudno określić, jak długo może żyć osoba chora z mukowiscydozą, gdyż każdy jest inny. Stosowanie się do zaleceń lekarza, rehabilitacji i inhalacji znacznie przedłuża życie. Dawniej osoby chore na mukowiscydozę żyły najwyżej 10 lat. Dzisiaj dzięki postępowi medycyny chorzy żyją nawet kilkadziesiąt lat, jednak w pełniskutecznego lekarstwa nadal nie ma.

FAQ13.10.2009. 14:29

Nasze dziecko ma polipy nosa. Dlaczego?

Błona śluzowa nosa i zatok produkuje gęsty śluz podobnie jak w oskrzelach. Śluz z zatok usuwany jest do przewodów nosowych z dużą trudnością, sprzyja to zakażeniu. Przewlekłe ropienie zatok jest przyczyną wyrastania polipów do przewodów nosowych. Polipy nosa łatwo usuwa się chirurgicznie, ale mogą niestety odrastać

FAQ13.10.2009. 14:28

Czy nasze dziecko powinno być leczone antybiotykami? Czy istnieje ryzyko przy częstym ich stosowaniu

Podawanie antybiotyków jest niezbędne. Zaleca się ich podawanie wcześnie w celu zapobiegania uszkodzeniom pozapalnym. Dawki antybiotyków są zwykle wysokie, aby zniszczyć możliwie dużo bakterii w wydzielinie oskrzelowej. Skuteczność leczenia antybiotykami nie ocenia się na podstawie zniknięcia bakterii, lecz powrotu do stanu zdrowia poprzedzającego zaostrzenie. Czasami po zastosowaniu antybiotyków występuje uczulenie.

FAQ13.10.2009. 14:27

Plwocina ma zabarwienie zółtawe lub zielonkawe, zawiera niteczki krwi. Co winniśmy zrobić?

Takie zabarwienie świadczy o zakażeniu bakteryjnym w oskrzelach. Obecność nitek krwi w plwocinie jest dość częsta w okresach męczącego kaszlu w okresie zaostrzenia choroby, należy o tym zawiadomić lekarza.

FAQ13.10.2009. 14:26

Dlaczego nasze dziecko kaszle nocą?

Normalnie, gdy drogi oddechowe są dostatecznie oczyszczone, dziecko powinno spać spokojnie. Częsty, męczący kaszel nocny sygnalizuje zatrzymanie się gęstej wydzieliny w oskrzelach. Należy sprawdzić czy towarzyszy temu podwyższona ciepłota ciała, co może być objawem infekcji i poradzić się lekarza. W niektórych przypadkach kaszel nocny może być spowodowany wydzieliną z nosa, która drażni krtań.

FAQ11.10.2009. 17:26

Czy nasze dziecko jest mniej odporne, bardziej podatne na katary?

Wasze dziecko ma zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, zainfekowane drogi oddechowe. Każde zakażenie wirusowe u niego jest związane z większym ryzykiem niż u innych dzieci.